STEVENS BIKES (https://www.stevens-bikes.cz/)

Stevens Sonora 2021 – Karbonový hardtail ve třech modifikacích

U klasických „analogů" se vrchol nabídky Stevens přesunul na karbonové hardtaily, ty nadále zůstávají ve výrobě v podobě biků Sonora. Jsou u Stevensu již legendou a doufejme, že v nabídce ještě dlouho vydrží, potažmo, když mají od roku 2020 zcela nové rámy.

 

Není to tak dávno, kdy německá značka Stevens měla ve svém portfoliu velmi úspěšnou skvadru fullů, postupně ovšem modelové řady Sledge, Whaka a v neposlední řadě  Jura ukončily svou existenci. Němci si prostě spočítali, že zájem o celoodpružené stroje je již téměř výhradně pouze s motorem a vrhli všechny síly do projektu nového ebiku E-Inception.

Podobný rám jen zdánlivě

Sonora byla obdařena v roce 2020 novým typem rámu, který se objevuje i v kolekci 2021. Je k mání již výhradně na 29 kolech a se 100mm zdvihem, koncepci sedmadvacítek pro nejmenší 16ti palcovou velikost Stevens opustil, jelikož i tam jsou velké obruče žádány. Nelze mu upřít, že vychází ze svého předchůdce a tak zdánlivě může působit velmi podobně, ovšem bližší srovnání prozradí fakt, že jde o zcela odlišný karbonový monokok. Celková modernizace rámu je spíše konzervativního charakteru, který značku Stevens provází po celou dobu a dalo by se říct, že v tomto je Stevens typicky německý. Nabízí vždy propracované produkty, které jsou na pohled nenápadné. Nová karbonová Sonora má u rámu celkově nižší hmotnost při zachování stejné pevnosti, jako u předchůdce. Nápadná je jinak tvarovaná sedlová trubka, která dává více prostoru zadnímu kolu a průchodnosti. Odlišné jsou také vzpěry zadní stavby a oblast kolem nízké hlavové trubky. Již u minulé kolekce Sonora byly standardem postmount úchyty, prostor pro boost osy a vedení kabeláže komplet vnitřkem. Praktickým detailem může být například kovová destička chránicí řetězovou vzpěru karbonového rámu u převodníku od poškození. Lehký rám Stevens Sonora byl u předešlé verze mimořádně tuhý, nový model v tom pokračuje a přidává i výrazně vyšší jízdní komfort díky pružným horním vzpěrám zadní stavby, jejichž zploštění připomíná planžetu. Jen pro zajímavost trocha údajů z geometrie velikosti 18". Hlavový úhel rámu je 70°, sedlový 74,5°, zadní stavba je dlouhá 435mm, „reach" je 428mm a rozvor 1100mm. Jak vidíte, jde o klasickou cross country závodní geometrii, které se Sonora i nadále drží. Kolo je tak ve výhodě především ve výjezdech a rychlosti, papírově nemá trailové ambice, ale výbornou ovladatelností se ani tam neztratí.

Dvanáctka pro všechny

Rám Stevens Sonora byl vždy u Stevensu lahůdkou pro milovníky rychlých karbonových hardtailů, proto se nabízel třeba i v pěti komponentových modifikacích. Postupně se však nabídka ustálila a aktuálně jsou k dispozici pouze verze tři. Díky dvanácti rychlostním řadícím systémům není ani dnes potřeba tolik různých mixů komponentů. Dvanáctka je přítomna na všech variantách současné Sonory, tj základním modelu, verzi ES a X0. Nejlevnější zeleno-černý krasavec s vidlicí RockShox Recon Silver RL disponuje kombinací řazení Sram NX/SX Eagle DUB. Shimano je tu přítomné brzdami BR-MT410, což jsou klasická, dnes již čtyřpístková Deoréčka. Cenu se zde podařilo udržet pod hranicí 50 tisíc. Kouzlit s cenovkou trochu pomáhá vlastní značka komponentů Oxygen, kterou jsou vybaveny všechny tři modely.

Další odnož Sonory nese označení X0, krom zmíněné sady, konkrétně X01 Eagle DUB v plné palbě, zde vyniká lehká vidlice Fox 32 Float Step Cast, kola DT Swiss X 1900 Spline na pevných boost osách, kotoučovky Deore XT, atd. Poslední z trojice, Sonora ES se liší pohonem, zde je to dvanáctirychlostní XT. Hmotnostně na tom nejsou Sonory špatně, základní model má kil 12, dražší dvojice cca 10. Nejlacinější Sonora má doporučenou cenu 48 590 Kč, ES 72 890 Kč a X0 88 990 Kč. Najdete je na www.cyklosvec.cz

Mike Koukal

«

//NEVER STOP
mapa stránek prohlášení o přístupnosti klasická verze mobilní verze nastavení cookies