STEVENS BIKES (https://www.stevens-bikes.cz/)

Stevens Super Prestige 2020 – Dodržená tradice

Cyklokrosová legenda Stevens Super Prestige odvezla ve svém sedle na stupně vítězů již pěknou řádku zvučných jmen, včetně těch největších superstars. Sanne Cant, Mathieu van der Poel či Wout Van Aert se stali mistry světa právě na cyklokrosovém top modelu od populárního výrobce z Hamburku. Čas ale běží dál a konkurence nespí. Takže, v jaké formě přijíždí Super Prestige 2020?

Hlavně pevně

Nekompromisní závodní náčiní napříč cyklistickými kategoriemi spojuje honba za maximální pevností. Žádné poddajné profily a před záběrem do pedálů pohledem oka zvolna uhýbající středová partie mimo osu celého rámu. Stejnou cestou jde i Super Prestige. Některé profily z High Modulus uhlíkových vláken jsou bez přehánění robustního charakteru – ať už je řeč o spodních rámových vzpěrách v oblasti, kde se rozcházejí, aby dokázaly pojmout širší plášť s rezervou pro bláto, nebo se stačí zadívat na zploštělou horní rámovku, která skvěle padne na rameno při tradičním cyklokrosovém přenášení kola přes překážky. Útlá ale není ani karbonová vidlice s pevnou osou na rychloupínák. Jiné řešení nečekejte ani u zadních patek rámu. Jednoduše – pro pevnost vše! Rám dále disponuje všemi aktuálními řešeními - přímým uchycením brzd, vnitřním vedením kabeláže a několika originálními, chytrými doplňky. Pro příklad třeba „udělátkem“ proti spadnutí a zaseknutí řetězu mezi rámem a převodníky, nebo ochranou zabraňující odření rámu řetězem. Zpětná vazba ze závodního působení zúročena na maximum...

Bílo černou nebo černo bílou?

Brčálově zelená barva „dva-devatenáctkového“ Super Prestige je pryč. Novinka pro rok 2020 působí střídměji, ale dovolíme si tvrdit i více hodnotně. Grafické pojetí je jinak tradiční – velké logo Stevens, několik „závodních“ pruhů a název modelu před spojem horní rámovky a sedlové trubky. To vše buď v bílé nebo černé barvě. Závodní červenou si ponechává Super Prestige s pohonem Sram Force 1x11 a kompletně černý s bílými omotávkami a sedlem je vrcholný Super Prestige Di2.

Cyklokrosová výbava

Oblíbená silniční sada Ultegra, převlečená do bytelnějšího, cykolokrosového či gravel pojetí, představuje jednu z nejzásadnějších částí osazení – pohon, ale i kotoučové brzdy. Masivní konstrukce klik, které spojuje v PressFit složení točící se Hollowtech osa, dodává pohonu opravdový pocit síly. Tady se žádná z nohama vyvinutých sil neztrácí. Stevens rozumně osadil kliky dvěma převodníky o 46 a 36 zubech. Společně s kazetou Ultegra, která nabízí rozsah na jedenácti pastorcích 11 – 28 zubů, jde o velmi nadstandardní porci převodů do terénu. Zajímavým spojením je bezesporu také přehazovačka Ultegra RX s přidanou možností uzamčení vodítka řetězu, známou především ze sekce MTB. Spojení těchto světů potěší každého cyklokrosaře a graveláka. Bravo vývojářům do Japonska! Vše poté ovládají dobře padnoucí, kombinované páky stejné řady, osazené na kokpitu z dílny Stevens, tedy Oxygen. Výrobce z Hamburku sáhl do svých fochů ještě pro další díly, a to pro sedlo a sedlovku. Především ta je zajímavá, protože disponuje průměrem 27,2 mm a zpracováním z karbonu. Díky pružnosti uhlíkových vláken se tak může jezdec těšit vyššímu komfortu na jinak nekompromisně tuhém kole. Pro každodenní využití a gravel pojetí jízdy by Super Prestige snesl ještě osadit karbonová řídítka a hodit nějakou tu podložku pod představec. To je doporučení drobné úpravy, s níž může sloužit toto závodní náčiní i celoročně.

Výplety s pevností blízkou MTB

Na závěr představení si ponechme zapletená kola. Že je DT Swiss jednou z nejpověřenějších společností v oboru není pochyb. Není divu, že důvěru ve švýcarského výrobce má i Stevens. Využit tak byl model C1800 Spline s vnitřní šířkou ráfku 22 mm. Díky tomu se pláště Schwalbe X-One Allround s šíří 33 mm nemají šanci žvýkat a jinak se poddávat terénu. Neměl by být ani problém osadit ještě širší obutí. Celek tak lze považovat za stejně nekompromisní, jako celé kolo, s přihlédnutím na to, o jak bytelných kompletech s přímým uchycením špic bavíme.

Co za něj?

Již jsme několikrát připomněli, že Super Prestige sedlají především závodníci – od amatérů po mistry světa. Polemizovali jsme i nad tím, jak případně kolo osadit pro celoroční ježdění. Kolik si tedy za stroj, který několikrát se svými jezdci nastavil tu nejvyšší laťku konkurenci, německý výrobce řekne? Jde o běžnému hobbíkovi naprosto nedostupné náčiní? Super Prestige naštěstí stojí obutím pevně na zemi. Rovných 80 tisíc korun je adekvátní a zajímavá investice. Možná za ni nedostanete to nejvíce „cool“ gravel náčiní, ale znalci a závoďáci budou s respektem přikyvovat. Stevens rovněž uvolňuje k zakoupení i samotnou rámovou sadu, a to za 41 590 Kč. Nejvyšší Super Prestige Di2 potom o tisíc korun přesáhne hranici sta tisíc. Rovněž stojí za to dodat, že výrobce z Hamburku nabízí i několik vstupních modelů mezi „štěrkolety“, kam patří i gravel-kroska Tabor, pojmenovaná přímo po našem městě Tábor, který prestižní MS v cyklokrosu také hostí.

Stevens bikes do ČR dováží společnost CykloŠvec, sídlící v Písku a ve světě internetu na www.cyklosvec.cz

.

 

«

//NEVER STOP
mapa stránek prohlášení o přístupnosti klasická verze mobilní verze nastavení cookies